آموزش ترکینگ در افتر افکت با پلاگین موکا

آموزش ترکینگ در افترافکت- رضا موسی زاده
  • 29 فروردین 1399

در این آموزش ما با استفاده از نرم افزار Adobe After Effect و پلاگین موکا Mocha هر قسمت از ویدئو رو که مد نظرمون باشه رو ترک میکنیم و با تصویری دیگه ای تغییر بدیم. به طور کامل ترکینگ در افتر افکت رو آموزش میدیم.

پلاگین موکا در افتر افکت

در ابتدا تصویر ضبط شده دوربین رو به داخل افتر افکت ایمپورت میکنیم. و یک کامپوزیشن جدید با تنظیمات همون ویدئو قرار میدیم.

برای تغییر محتوای قسمت مورد نظر، اول باید اون قسمت از ویدئو رو Track کنیم. منظور از ترک اینه که بدونیم در هر لحظه از کار گوشه های اون قسمت مورد نظرمون در کجا قرار دارند. برای این کار از پلاگین موکا Mocha استفاده میکنیم.

این پلاگین مختص افتر افکت نیست و به صورت مجزا هم نرم افزار خودش رو داره و میتونید برای استفاده های تخصصی تر نرم افزار خود موکا استفاده کنید. میتونید نرم افزار موکا رو از این لینک دانلود و نصب کنید.

اما برای این کاری که ما در آموزش استفاده می کنیم نیازی به استفاده از خود نرم افزار موکا نیست و از پلاگین موکا که در هنگام نصب افتر افکت، اون هم نصب میشه استفاده می کنیم.

ترکینگ در افتر افکت

در مرحله اول ویدئو رو انتخاب می کنیم و از تب Animation بر روی گزینه ی Track in mocha AE کلیک می کنیم.

با کلیک کردن بر روی این گزینه نرم افزار Mocha AE برای شما باز میشه و ویدئو داخل اون Import میشه.

نکته ای که باید دقت کنید اینه که Frame rate ویدئو در موکا باید با Frame rate ویدئو در افتر افکت یکسان باشند. حالا ویدئو در داخل نرم افزار موکا Import شده و ما میتونیم کار رو استارت بزنیم.

اولین فریمی که برای ترک باید انتخاب کنیم دو ویژگی داره:

  1. محتوایی که میخوام ترک بکنیم در داخل اون شارپ باشه
  2. اون قسمتی که قصد داریم ترک کنیک به طور کامل داخل کادر قرار داشته باشه

از قسمت ابزار یک X-Spline Layer Tool رو انتخاب می کنیم و شروع به ساخت یک Shape میکنم. دقیقا حاشیه اون قسمتی که قصد داریم ترک کنیم. بعد از شکل گیری Shape با راست کلیک کردن به موکا نشان میدیم که قصد داریم این قسمت رو ترک کنیم. اگه از یک تصویر خوب در زمان فیلمبرداری استفاده کرده باشید در ترک کردن موکا کمک بسیار زیادی می کنید.

به عنوان مثال میتونید از تصویر زیر در زمان فیلمبرداری استفاده کنید.

در قسمت Motion نرم افزار موکا باید دقت کنید که Translation، Scale، Rotation و Shear رو انتخاب کرده باشید.

اگر Perspective قسمتی که قصد دارید ترک کنیدف در طول ویدئو تغییر میکنه، گزینه ی Perspective رو هم باید انتخاب کنید.

بعد از انجام تنظیمات بالا گزینه ی Track Backwords کلیک میکنید. تا الان حدود نیمی از مسیر ترکینگ در افتر افکت رو پیش رفتیم.

با کلیک بر روی اون گزینه نرم افزار موکا شروع میکنه به ترک کردن اون قسمت از ویدئو. بعد از این مرحله قسمت بعد از فریمی که انتخاب کردیم رو هم با استفاده از کلید Track Forward ترک میکنیم.

بعد از اتمام مرحله بالا بر روی گزینه ی Show planer surface کلیک می کنیم. این برای این هست که دقیقا اون قسمت از کادری که قرار هست ویدئو جدیدمون قرار بگیره رو تعیین کنیم. نکته مهم کار همین مرحله است چون دقیقا باید گوشه های درست کادر رو انتخاب کنیم.

برای تست کار هم میتونیم از قسمت Insert Clip لوگوی خود موکا رو انتخاب کنیم تا به طور تستی لوگو رو در اون قسمتی که ترک کرده قرار بده و ما نتیجه کار رو ببینیم.

حالا باید Export کنیم. ما باید اطلاعات ترک این گوشه ها رو Export کنیم و افتر افکت این گوشه های رو به اسم افکت Corner pin میشناسه. پس روی قسمت Export Tracking Data کلیک کرده و Format رو After Effect Corner Pin قرار میدیم و گزینه ی Copy to Clipboard رو انتخاب میکنیم.

بر میگردیم در افتر افکت تا ترکینگ در افتر افکت رو به اتمام برسونیم.

توجه داشته باشید که حتما باید بیاید در فریم اول و اطلاعات رو Past کنید.

میبینید که کاملا تصویرمون به درستی انتخاب و Track شده. حالا روی Solid Layer راست کلیک میکنیم و بر روی گزینه ی Pre-Compose کلیک می کنیم. اسمش رو Screen Comp قرار میدیم و اوکی رو کلیک میکنیم.

Screen Comp رو باز میکنیم و هر چیزی که مد نظرمون باشه تا روی قسمت Track شده نمایش بدیم رو روی این Comp قرار میدیم. با Import کردن ویدئو و قرار دادن در کامپوزیشن و دادن اولویت بالا تر نسبت به Screen Comp میبینید که دقیقا در قسمت Track شده به نمایش در میاد. به همین راحتی ترکینگ در افتر افکت رو پیاده سازی کردیم.

از آموزش های دیگه من اما در پریمیر میتونم به آموزش افکت RGB اشاره کنم که میتونید در وبلاگ وبسایت مشاهده کنید.

در ادامه این اموزش رو هم به صورت ویدئو تهیه کردم تا به صورت تصویری هم بتونید این آموزشات رو ببیند و استفاده کنید.

اگر سوال براتون وجود داشت یا به مشکلی بر خوردید، به صورت دیدگاه مشکل خودتون رو قرار بدید تا پاسخ بدم بهتون.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. لطفا همه موارد الزامی را تکمیل نمایید.

جدید ترین دوره آموزش پریمیر (Adobe Premiere) رضا موسی زاده - پروژه محورمشاهده جزئیات