آموزش حذف نویز در صدا با نرم افزار پریمیر و آدیشن

آموزش حذف نویز در صدا با نرم افزار پریمیر و آدیشن
  • 22 فروردین 1399

احتمالا برای شما هم پیش آمده است، زمانی که ویس یا پادکستی رو گوش می‌کنید؛ صدای بم و استریو یا گرفته‌ای را می ‌شنوید! در این مقاله آموزش حذف نویز در صدا با استفاده از نرم افزار پریمیر , آدیشن آموزش می دهیم.

آموزش حذف نویز صدا در پریمیر

ابتدای کار وارد نرم افزار پریمیر خواهیم شد و دو افکتی که برای گرفتن نویز استفاده می کنیم را معرفی خواهیم کرد؛ و بعد با استفاده از آدیشن که روش‌های آسان‌تر و آپشن‌های پیشرفته‌تری برای گرفتن نویز داره، آموزش خودمون رو ادامه میدیم.

روش‌های ممکن برای حذف نویز در صدا، که مشکل بسیاری از تدوین گرها بوده، و همچنین برای بسیاری از افرادی که در شبکه‌های اجتماعی مشغول فعالیت و یا تدریس به صورت صوتی هستند، بسیار کاربردی خواهد بود. در این مقاله با استفاده از نرم افزارهای پریمیر و آدیشن سریع‌ ترین روش رو برای گرفتن نویز صدا را در پریمیر و آدیشن رو آموزش میدم.

روش حذف نویز با استفاده از پریمیر

در ابتدا با نرم افزار پریمیر شروع می‌کنیم و یک فایل صوتی رو اضافه می کنیم که صدای نویز دار و استریو رو داشته باشه. اولین کاری که باید انجام بدیم اینه که باید این صدا رو به مونو تبدیل کنیم. ناهماهنگی ای که به وجود میاد رو میتونیم با استفاده از افکت fill right with left  از قسمت افکت های Audio Effect  از بین ببریم. (برای پیدا کردن این گزینه می‌توانیم در قسمت بالا ناحیه سمت راست موتور سرچ پریمیر کمک بگیریم و کلمه مورد نظرمون رو سرچ کنیم)

در ادامه متوجه خواهیم شد که چنل سمت راست بر روی چنل سمت چپ قرار گرفته است و حفره های خالی را پر می‌کند. بعد از انجام کار های فوق فایل صوتی به فایل مونو تبدیل شده و هر دو چنل یک صدا را داره.

در نرم افزار پریمیر 2019 برای انجام این کار دو افکت داریم اما در نسخه های قدیمی تر پریمیر میتونید از افکت adaptive noise Reduction ( obsolete)  استفاده کنید. همچنین اگر نسخه پریمیری که استفاده می‌کنید نسخه ۲۰۱۹ هست، افکتی که خود نرم افزار پریمیر پیشنهاد میده، افکت Denoise می‌باشد که این افکت جدیدتر از مورد اولیه، البته به خوبی سری اولی نیست! زمانی که بر روی Denoise کلیک می‌کنیم یک پنل برامون باز خواهد شد، از گزینه custom setup مقدار Present رو بر روی Light Noise Reduction قرار میدیم و گزینه ی Output Noise Only رو از قسمت راست پنل انتخاب میکنیم. زمانی که به صدا گوش بدیم متوجه میشیم که بخش زیادی از صدای ما در هنگام گرفتن نویز با انجام این مراحل حذف خواهد شد!

با غیر فعال کردن Output Noise Only و  تغییر Amount به مراتب صدایی شفاف تر و بهتری و در خروجی داریم. این خر.جی صدامون بود در حالتی که از افکت Denoise استفاده کنیم.

اما با استفاده از افکت قدمی adaptive noise Reduction ( obsolete) که خودم هم از این افکت استفاده می کنم، بعد از اعمال و با رفتن به قسمت Custom Setup آپشن های خیلی بیشتری وجود داره که دست مارو در تغییر صدا خیلی باز میکنه.

مقدار Present رو مجدد بر روی Light Noise Reduction قرار میدیم. در این پنل Output Noise Only نداره و باید به صورت حسی متوجه بشیم چقدر از صدامون حذف میشه.

در این قسمت ۵ گزینه را مشاهده می کنیم که با تغییر قسمت‌های مختلف آن، می‌توانیم نویز در صدا را از بین ببریم. در ابتدای کار با تغییر قسمت reduce noise by شاهد تغییرات جانبی در صدا هستیم، و گزینه بعدی noisiness می‌باشد که درصد نویز را به ما نشان خواهد که به وسیله آن میتوانیم درصد نویز صدا را انتخاب کنیم و به وسیله قسمت قبلی این درصد نویز انتخابی رو Reduce  میکنیم.

بنا بر تجربه ی خودم بهتره که تغییرات زیادی رو روی گزینه‌ها اعمال نکنیم، چون صدامون از حالت عادی به سمت صدای رباتیک سوق داده میشه.

بعد از انجام مراحل بالا وارد مرحله دوم میشیم که کار با صدا در نرم افزار آدیشن هست.

روش حذف نویز با استفاده از آدیشن

به طور عمده هر دو افکت به خوبی کار می‌کنند اما اگر باز هم خروجی دو افکت مورد پسند واقع نشد و اون چیزی که شما می‌خواستید نبود، روش دیگه ای وجود دارد که می‌توانیم خیلی دقیق‌تر و تخصصی‌تر نویز صدا را حذف کنیم، و اون استفاده از نرم افزار آدیشن هست.

برای انجام حذف نویز در صدا ابتدا افکت های قبلی رو به طور کامل از روی  فایل صوتی در پریمیر حذف می‌کنیم و بعد بر روی فایل صوتی راست کلیک می‌کنیم و با انتخاب گزینه Edit clip in Adobe audition فایل صوتی رو وارد نرم افزار آدیشن می‌کنیم.

در نرم افزار آدیشن یک فایل صوتی داریم و هزاران ویژگی تغییر در فایل صوتی.

کلیت پلیت راه حل فرار از حذف نویز در صدا

زمانی که قصد حذف نویز در صدا بر روی فایلی به خصوصی رو داشتید، خیلی بهتره که قبل و بعد از انجام عملیات حذف نویز، به ضبط کلین پلیت بپردازیم. کلین پلیت به فایل صوتی‌ای گفته میشه که در محلی که فایل صوتی خودتون رو ضبط کردید ضبط میشه، اما بدون اینکه کسی بر روی فایل صحبتی داشته باشد تا بتونه به خوبی صدای محیط ونویز های اون رو داشته باشید.

برای شروع حذف نویز در صدا، قسمتی از صوت مورد نظرمون رو که بی صدا هست و تنها صدای محیط وجود داره رو انتخاب می‌کنیم و از قسمت منو گزینه ی Effects بر روی گزینه Noise Reduction کلیک کرده و بعد از آن  روی گزینه Capture Noise print کلیک می‌کنیم. زمانی که این فرآیند را طی کنیم، قسمتی که انتخاب شده بود را به عنوان کلین پلیت در داخل آدیشن لود میکنه.

حال اگر مجدد از قسمت منو گزینه ی Effects به قسمت Noise Reduction بریم و بر روی گزینه Noise Reduction(process) (شورت کدCtrl + Shift + p) کلیک کنیم، پنل جدیدی برای ما باز میشه که مشابه با پنلی که در پریمیر کار میکردیم هست. با تغییر Noise Reduction و انتخاب نکردن Output Noise only به راحتی میتونیم نویز صدا رو حذف کنیم با تغییر  همونطوری که میبینیم پیشنهاد میکنم هیچوقت Noise Reduction  رو روی 100 نذارید چون صداتون به ربات گونه خیلی نزدیک میشه.

این پنل نسبت به پریمیر خیلی کار ما رو در کار کردن با فایل صوتی راحت تر میکنه.

بهترین حالتی که می تونید برای حذف نویز صدا با آدیشن اعمال کنید، حالت ۸۰ درصد و ۳۰ درصد هست، اما با تغییرات مداوم می تونید صدای مورد پسندتون رو تنظیم کنیم.

در نهایت اگر از آپشن advanced استفاده کنیم، می بینیم که گزینه spectral decay rate علامت صفر را نمایش می‌دهد، البته توجه داشته باشید که این گزینه همیشه هم باید صفر باشد. در ادامه قسمت smoothing را تغییر میدیم و تغییرات خودمون رو اعمال میکنیم ؛ زمانی که اعمال کنیم، تمام تنظیمات ما روی کل فایل صوتی، اعمال میشه. در قسمتی که نویز را از فایل صوتی انتخاب کردیم اگر داخل هیستوری یک پله عقب‌تر که بریم میبینیم که نویز انتخاب شده، کاملا حذف می‌شود.

و در نهایت کار باCtrl + S  فایل صوتی به صورت اتوماتیک به داخل پریمیر باز خواهد گشت. با استفاده از این فایل صوتی به راحتی می‌توانیم نویز درصدا را حذف کنیم و صدا را کیفیت صدا را افزایش دهیم.

سعی داشته باشید برای کارهای حرفه‌ای کلین پلیت بگیرید و تا جای ممکن با روش‌های گفته شده از ایجاد نویز بر روی صدا جلوگیری کنید.

در سری آموزش های پریمیر، میتونید از آموزش افکت RGB Split  در وبلاگ وبسایت استفاده کنید.

در ادامه این اموزش رو هم به صورت ویدئو تهیه کردم تا به صورت تصویری هم بتونید این آموزشات رو ببیند و استفاده کنید.

اگر سوال براتون وجود داشت یا به مشکلی بر خوردید، به صورت دیدگاه مشکل خودتون رو قرار بدید تا پاسخ بدم بهتون.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. لطفا همه موارد الزامی را تکمیل نمایید.