آموزش لرزش گیری در افتر افکت

آموزش-لرزش-گیری-در-افتر-افکت
  • 12 آبان 1399

در این مقاله ما با استفاده از تکنیک Motion Tracking در افتر افکت این مشکل رو به طور کامل رفع می کنیم، اگه شما هم از قربانیان لرزش دست هستید باما همراه باشید.

به عنوان یک فیلمبردار یکی از بزرگ ترین مشکلات فیلمبردارها رو لرزش تصویر در ویدئو خروجیشون میدونم، این موضوع واقعا خستگی کار رو تو تن آدم نگه می داره.

در این مقاله قصد دارم به طور کامل این مشکل رو با استفاده از تکنیک Motion Tracking حل کنم، اگه به دنبال راه حلی برای این مشکل می گردید، مرحله به مرحله این کار رو با من همراه باشید.

خب در قدم اول تصویری که با Stabilizer ضبط کردیم و لرزش داره رو، رو وارد پریمیر (Premiere) می کنیم، ما مثل هر تصویر دیگه ای برای گرفتن لرزش تصویر وارد قسمت  Effects/Video Effects/Distort می شیم و افکت Warp Stabilizer رو روی تصویر اعمال می کنیم.


متخصص پریمیر شوید: آموزش حذف نویز در صدا با نرم افزار پریمیر و آدیشن


افکت Warp Stabilizer

بعد از اعمال این افکت لرزش ویدئو ما کاملا بر طرف می شه، اما گاهی اوقات می بینیم که ویدئو ما اصطلاحا حالت ژله ای به خودش می گیره و اصلا قابل استفاده نیست؛ سوال پیش میاد که حالا چیکار کنیم؟؟

خب یک نفس عمیق بکشین و با دقت مراحل پیش رو رو دنبال کنید:

دقیقا باید کاری رو بکنیم که افکت Warp Stabilizer انجام میده، چطور؟ بهتون میگم.

خوب به تصویر زیر نگاه کنید، از قسمت Video Effects افکت Warp Stabilizer رو پاک می کنیم تا به تصویر اصلی برگردیم. قراره خودمون تصویر رو Track و به صورت دستی Stabilize کنیم تا لرزش تصویر گرفته بشه.

حذف کردن افکت Warp Stabilizer

اول کار بهتره برای محکم کاری از Nested Sequence کپی بگیریم، بعد از این که کپی گرفتین روی Nested Sequence راست کلیک می کنیم و از گزینه های حاضر Replace With After Effects Composition رو انتخاب می کنیم، این کار باعث میشه تصویر ما در همون حالت با تغییرات اعمال شده در افتر افکت (After Effects) آماده کار بشه.

Replace With After Effects Composition در پریمیر


دانلود آخرین نسخه افتر افکت: Adobe After Effects 2020 v17.5.0.40


کپی کردن Nested Sequence

بعد از ورود به افتر افکت (After Effects) از شما می خواد تا یک جای امن ذخیره اش کنید، بعد از ذخیره کردن فایل تون رو انتخاب کنید و در منوی بالا از قسمت Window گزینه Tracker رو اگر فعال نیست حتما فعال کنید.

ذحیره کردن فایل در افتر افکت

فعال سازی Tracker در افتر افکت

در قسمت پنل ها و در لیست Tracker گزینه Tracker Motion رو انتخاب می کنیم، با این کار لایه ویدئو باز میشه (چون Track کردن حتما باید داخل لایه خود ویدئو انجام بشه) و یک Track Point به ما میده.

Tracker در افتر افکت

Track Motion در افتر افکت

باید Tracker رو نقطه ای از تصویر قرار بدیم که Contrast خوبی داشته باشه، این کار لازمه تا نرم افزار به خوبی بتونه یک قسمت از ویدئو رو برای ما Track کنه.

بعد از اینکه نقطه مورد نظرتون رو پیدا کردید لازمه بدونید که:

Track Point در افتر افکت

  • مربع داخلی باید کاملا اون نقطه رو پوشش بده
  • مربع داخلی به شدت برای Track کردن تصویر به نرم افزار کمک می کنه
  • در صورتی که نرم افزار نتونه از فضای مربع داخلی برای Track کردن استفاده کنه فضای انتخاب شده توسط مربع بیرونی این امکان رو به نرم افزار میده تا برای Track کردن از فضای مربع بیرونی استفاده کنه (پس فضای مربع بیرونی رو بیشتر در نظر بگیرید)

بعد از اینکه کارتون با  Track Point تموم شد به آدرس  Tracker/Analyse برید و روی ▶️ (Analyse Forward) کلیک کنید.

Analyse Forward در افتر افکت

این کار باعث میشه نرم افزار فرم Frem به فرم Frem قسمت انتخاب شده رو Track کنه و برای ما Key Frem Position درست کنه به همین دلیل خیلی مهمه که نقطه ای که انتخاب کردین Contrast خوبی داشته باشه تا نرم افزار به خوبی بتونه اون رو تشخیص بده و برامون Key Frem دقیقی درست کنه.

بعد از اینکه آنالیز انجام شد روی ویدئو کلیک کنید و در کیبورد U رو بزنید تا تموم Key Frem هایی که پنل Tracker برای شما درست کرده رو ببینید.

دقت کنید که Tracker شما از نقطه مورد نظرتون تکون نخورده باشه، در این صورت می تونین روی Key Frem مورد نظرتون کلیک کنید و به صورت دستی Trackerرو تنظیم کنید.

Key Frem در افتر افکت

بعد از اینکه Tracker رو تنظیم کردین، روی Timeline کلیک راست کنین و طبق آدرس New/Null Object پیش برین؛

Null Object در افتر افکت

Null که ساخته شد روی خود ویدئو کلیک کنید و به پنل Tracker برید (مطمعن شین که Tracker درست انتخاب شده)، در قسمت Motion Target گزینه Edit Target رو انتخاب کنین (مطمعن شین لایه Null انتخاب شده و بعدش Ok رو بزنین)،

Edit Target در افتر افکت

Null در افتر افکت


متخصص افتر افکت شوید: آموزش ساخت اکولایزر در افتر افکت


Motion Target در افتر افکت

Motion Target در افتر افکت

و در پنل Tracker گزینه Apply رو بزنین تا تمام Key Frem Position ها روی Null شما اعمال بشه و بعدش Ok رو بزنین.

Apply در افتر افکت

Motion Tracker در افتر افکت

به پنل Composition برگردین و روی Timeline کلیک راست کنین و طبق آدرس New/Camera پیش برین؛ (حواستون باشه که تنظیمات Camera رو دستکاری نکنین و با همون تنظیمات پیش فرضش Camera رو بسازین)

Camera ساختن در افتر افکت

Camera که ساخته شد مثل تصویر زیر Camera  رو Parent کنین به Null (Parent دو تا لایه رو به هم لینک می کنه)، دقت کنین که آپشن 3D Layer روی ویدئوتون تیک خورده باشه.

Camera ساختن در افتر افکت

لینک کردن افکت ها در افتر افکت

آپشن 3D Layer در افتر افکت

اینم بگم که محصول کار ما در حال حاضر یکم Transparent داره که باید خودمون با توجه به اندازه تصویر Scale اش رو تنظیم کنیم (برای انجام این کار باید روی ویدئو کلیک کنیم بعدش Scale رو انتخاب کنیم و به اندازه ای که نیازه تصویرمون رو تنظیم کنیم تا Transparent ای حدالامکان وجود نداشته باشه).

Scale کردن در افتر افکت

خب بالاخره تموم شد، تبریک میگم شما در حال حاضر می تونین به عنوان یک فیلمبردار خودجوش لرزش تصاویرتون رو بگیرین.

حتما حتما حتما اگه سوالی براتون پیش اومد تو کامنت ها برام بنویسید، مطمعن باشید تک تک کامنت ها و نظرات رو چک می کنم و جوابتون رو می دم.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. لطفا همه موارد الزامی را تکمیل نمایید.

جدید ترین دوره آموزش پریمیر (Adobe Premiere) رضا موسی زاده - پروژه محورمشاهده جزئیات