افکت RGB Split | آموزش و ترفند های افکت RGB

آموزش افکت RGB Split | رضا ومسی زاده
  • 15 فروردین 1399
  • 4 دیدگاه

افکت RGB Split یکی از محبوب ترین افکت های مورد استفاده در ساخت موزیک ویدئو هاست. در این مقاله به طور کامل شیوه ایجاد این افکت رو آموزش میدم.

اگر دقیق نمیدونید دارم راجب کدوم افکت پریمیر صحبت میکنم، افکت RGB Split رو در تصویر زیر مشاهده می کنید.

آموزش افکت RGB Split | رضا موسی زاده

در این آموزش قصد دارم به طور کامل آموزش استفاده از این افکت زیبا و به نظرم خودم فوق العاده رو در ویدئو هاتون رو بدم. افکت RGB Split بنا بر تجربه ی خودم باید بر پایه ی حس در ویدئو استفاده بشه. چون به شدت افکت احساسی ای به حساب میاد و اگر در جای درست از ویدئو استفاده نشه، میتونه نتیجه عکس برای ویدئوتون داشته باشه.

در این آموزش من افکت رو در دو روش پیاده سازی میکنم تا شما با هر کدوم از روش ها که راحت تر بودید بتونید از افکت RGB استفاده کنید.

قدم اول در استفاده از افکت RGB Split

برای شروع کار نیاز هست تا یک ویدئو رو در پریمیر خودتون باز کنید و یک Sequence ایجاد کنید.

روش اول افکت RGB Split

این روش خیلی سریع تر و راحت تر از روش های دیگه است اما با محدودیت هایی هم مواجه هستیم. به عنوان مثال این روش در نسخه های قدیمی نرم افزار پریمیر قابل اجرا نیست.

برای انجام اینکار از پنل Effects، افکت Vr Digital Glitch رو بر روی ویدئومون اعمال می کنیم. بعد از اعمال این افکت، یک حالت نویز مانند رو روی ویدئوتون مشاهده می کنید، برای رفع این نویز از روی تصویر، از پنل Effects Controls وارد قسمت Distortion می شوید و در این قسمت مقدار دو ویژگی:

  • Geometry Distortion X
  • Distortion Complexity

رو صفر قرار میدیم. همونطور که میبینید نویز تصویر گرفته شده و میشه اون حس Glitch و RGB Split  رو در ویدئو احساس کرد. برای تغییر در این افکت و بهبود بخشیدن آن، می توانید با تغییر دادن مقدار Color Distortion این تغییرات رو اعمال کنید.

همونطور که میبنید افکت RGB Split رو به تصویرمون اعمال کردیم ولی، همونطور که گفتم در این روش با محدودیت زیادی مواجه هستیم و تغییرات زیادی رو برای این افکت نمیتونیم داشته باشیم. برای اینکه دستمون باز تر باشه و از محدودیت کمتری برخوردار باشیم بهتره که از روش دوم استفاده کنید.

روش دوم افکت RGB Split

در این روش، کار کمی سخت تر و پیچیده تر میشه اما برتری این روش اینه که در تمامی نسخه های نرم افزار پریمیر قابل اجرا و پیاده سازیه و از طرفی محدودیت خیلی کمتری رو هم برای ما داره.

بعد از اینکه یک Sequence از ویدئوی خودمون ساختیم، از ویدئومون سه نسخه کپی میگیرم (سه لایه ویدئو روی هم). سه لایه ویدئوی خودمون رو انتخاب می کنیم و از پنل Effects، افکت RGB رو از پوشه Video Effects  و  پوشه Image Control  انتخاب و بر روی ویدئو ها اعمال میکنیم (همچنین میتونید در پنل Effects وازه ی RGB رو جستجو کنید تا سریع تر و راح تر به این افکت برسید).

حالا بر روی هر یکی از لایه ها در پنل Effects Control، در زیر مجموعه ی افکت  RGB، سه ویژگی:

  • Red
  • Green
  • Blue

رو داریم. به ترتیب برای لایه های ویدئویی که داریم کار های زیر رو انجام میدیم:

  1. برای ویدئو لایه اول، مقدار Red رو 100 قرار میدیم و مقدار Blue و Green رو صفر قرار میدهیم.
  2. برای ویدئو لایه دوم، مقدار Blue رو 100 و مقدار Red و Green رو صفر قرار میدهیم.
  3. برای ویدئو لایه سوم، مقدار Green رو 100 و مقدارRed و  Blue رو صفر قرار میدهیم.

100 بودن مقدار ها اهمیتی نداره. چیزی که اهمیت داره اون ترتیب صفر بودن مقدار های رنگ های دیگه است.

حالا باید برای تمامی لایه ها از پنل Effect Control، قسمت Opacity و Blend Mode  رو از حالت Normal به Linear Dodge (Add) تغییر بدید.

همونطور که میبینید ویدئو به حالت اولی که وجود داشت تبدیل شد. بعد از اینکه لایه ها رو بر روی حالت Linear Dodge (Add) قرار دادید. کافیه که از پنل Effect Control و دسته Motion با Position هر یک از لایه ها بازی کنید تا حالت افکت RGB رو در ویدئو اعمال و ایجاد کنید.

اگر Position لایه اول رو تغییر بدید متوجه میشید که از سمت راست یا چپ ویدئو به یک مشکل رنگی برمیخورید. یکی از راه های حل این مشکل اینکه کادر ویدئو رو کوچک تر کنید تا اون قسمت رو حذف کنید.

اما اگر قصد کوچک تر کردن کادر رو ندارید، Position های لایه ها رو به حال اول برگردونید و از قسمت Scale حالت Uniform Scale  رو غیر فعال کنید تا به شما اجازه تغیر طول  و ارتفاع رو بده. بعد از این کار، میتونید با افزایش Scale Width افکت RGB Split رو به ویدئوتون اعمال کنید.

در این روش ما افکت RGB Split رو با اختلاف سایز در لایه ها ایجاد کردیم.

اگر همچنان تمایل به تغیر Scale ویدئوتون ندارید میتونید از راه حل سوم استفاده کنید.

ابتدا تنظیمات Scale لایه هاتون رو در حالت اولیه قرار بدید و بعد بر روی Timeline لایه های ویدئو رو با اختلاف از هم قرار بدید. یعنی اگر لایه اول در فریم صفر قرار داره، لایه دوم رو در فریم 2 قرار بدید و لایه سوم رو در فریم 4 قرار بدید. به این ترتیب افکت RGB Split رو با اختلاف زمانی در لایه ها ایجاد کردیم.

در هر صورت تمام روش ها درست بوده و این روش هایی که من گفتم تنها روش های موجود برای ساخت این افکت نیست ولی بنا بر تجربه خودم در استفاده از این افکت فکر کنم که راحت تر و حرفه ای ترین روش ها باشه.

من در سری آموزش های پریمیر، مشکل باز نشدن پروژه در پریمیر رو هم آموزش دادم که میتونید در وبلاگ وبسایت مشاهده کنید.

در ادامه این اموزش رو هم به صورت ویدئو تهیه کردم تا به صورت تصویری هم بتونید این آموزشات رو ببیند و استفاده کنید.

اگر سوال براتون وجود داشت یا به مشکلی بر خوردید، به صورت دیدگاه مشکل خودتون رو قرار بدید تا پاسخ بدم بهتون.

4 دیدگاه
Photo
احمد 31 فروردین 1399

خیلی دنبال این افکت میگشتم. ممنونم بابات اموزش خوبتون

Photo
رضا موسی زاده 1 اردیبهشت 1399

خواهش میکنم 🙌

Photo
امیر 19 دی 1399

خیلی عالی بود

Photo
رضا موسی زاده 19 دی 1399

خواهش میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. لطفا همه موارد الزامی را تکمیل نمایید.

جدید ترین دوره آموزش پریمیر (Adobe Premiere) رضا موسی زاده - پروژه محورمشاهده جزئیات