تنظیمات صدا در پریمیر

تنظیمات صدا در پریمیر
  • 1 خرداد 1399

تنظیمات صدا برای فایل های صوتی در پریمیر یکی از مهم ترین کار هایی که باید قبل از تدوین انجام شود.

مسلما اگر دارید این آموزش رو دنبال می‌کنید مشکل تنظیمات فایل صوتی دارید.

قبل از هر کاری اجازه بدید منظور خودم رو از واژه تنظیمات صوتی برای شما مشخص کنم:

به عنوان مثال اگر شما یک فایل صوتی ای داشته باشید که صدای مخاطبتون ضعیف باشه و به همین منظور تصمیم داشته باشید تا کیفیت صدا و ضعیف بودن صدا رو از بین ببرید و صدای واضع و خوبی از مخاطبینتون رو داشته باشید، مجموعه کار هایی رو باید روی فایل صوتی انجام بدید. این مجموعه فعالیت های انجام شده روی فایل صوتی، تنظیمات صدا در پریمیر میگیم.

خب برای شروع کار ما نیاز به یک فایل صوتی و یک فایل ویدئویی داریم که تنظیمات فایل صوتی رو برای فایل تصویریمون انجام بدیم.

رنج صدا در پریمیر

شاید از نظر خیلی ها فایل صوتی ای که در رنج بین 24- الی -12 ضبط شده باشه فایل ضعیفی تلقی بشه. اما من تمام فایل های صوتی پروژه های رو در این رنج ضبط می کنم چرا که در تدوین و با تنظیمات درست و اصولی به خوبی میتونم اون سطح از صدایی که مد نظرم هست رو اماده کنم.

البته اگر بتونیم در هنگام ضبط فایل صوتی رنج صدا در محدوده 12- الی 3- تنظیم کنیم، فایل صوتی ایده عالی رو خواهیم داشت و عملا نیازی به تنظیمات فایل صوتی خاصی ندارید. (معما چون حل شود آسان شود…)

خب کاری که میتونیم بکنیم و خیلی ها هم استفاده می کنند، اینه که در نرم افزار پریمیر روی فایل صوتی راست کلیک می کنیم و گزینه ی Audio Gain رو انتخاب می کنم.(البته Ctrl + G هم همین کارو میکنه)

مقدار Adjust Gain By رو 10 یا 15 واحد افزایش میدم. میبینیم که رنج صدامون به نقطه مد نظرمون رسیده و صدای مخاطبینمون هم به خوبی زیاد شده.

اما این راه تنظیم صدا در پریمیر نیست!

چون با این کار ما تمام صدا های موجود در فایل صوتی از نویز های صدا گرفته تا صدای مخاطبینمون رو افزایش دادیم.

ما باید کاری کنیم که جاهایی که صدای ضعیفی داریم قوی بشه و جاهایی که صدای خیلی قوی ای داریم به نقطه مطلوب برسه.

در ادامه مقاله یک روش اصولی و درست رو برای تنظیمات صدا در پریمیر آموزش میدم.

تنظیمات صدا در پریمیر به صورت اصولی

  1.  اول از پنل Effects و پوشه Audio Effects افکت Multiband Compressor رو انتخاب می کنیم. (میتونید به صورت Drag & Drop هم این افکت رو به فایل صوتیتون اعمال کنید.)
  2.  از پنل Effects Controls وارد قسمت این افکت میشیم و گرینه ی Edit رو کلیک می کنیم. با کلیک بر روی این گزینه، پنل بسیار کامل و خفن Clip Fx Editor برای شما باز میشه.

اینجا اگر بخواید خودتون تنظیمات مربوط به این پنل رو انجام بدید شاید باید 1 یا 2 ساعت از وقتتون رو صرف انجام این کار کنید ولی من راه بهتری رو بهتون آموزش میدم.

در همین پنل مقدار Preset رو که در حالت عادی مقدار Broadcast داره رو بر روی Classical Master قرار میدیم. و باز مجدد بر روی مقدار اولیه خودش یعنی Broadcast قرار میدیم. به این شکل تنظیمات مربوط به این پنل انجام میشه که میتونید از قسمت Limiter در همین پنل مشاهده کنید. این تنظیماتی که با تغییر مقدار Preset ایجاد کردیم برای بسیار از فایل های صوتی عالی هست.

حالا فایل صوتیتون رو پلی کنید و میبینید که رنج صداتون به نقطه ای که مد نظرتوم هست خیلی نزدیک شده.

اما هنوز هم کافی نیست…

مجدد با راست کلیک بر روی فایل صوتی و انتخاب گزینه ی Audio Gain و افزایش 5 واحدی اون میبینیم که کیفیت صدامون چقدر بهتر میشه.

اگر بعد از انجام مراحل بالا در صداتون نویز وجود داشت، میتونید با استفاده از افکت Denoise نویز فایل صوتیتون رو به راحتی بگیرید.

در مقاله ی آموزش حذف نویز در صدا با نرم افزار پریمیر و آدیشن به طور کامل حذف نویز از فایل صوتی رو به دو صورت متنی و ویدئو آموزش دادم. اگر سوالی و مشکلی هم در رابطه حذف نویز داشتید میتونید به صورت نظر بپرسید در کمترین زمان پاسخ میدم.

حتما برای شما هم این سوال پیش اومده که اگر ما چندین فایل صوتی داشتیم، باید برای تک تک فایل های صوتی اینکارو انجام بدیم؟ دقیقا در همین نقطه است که تفاوت حرفه ای ها و غیر حرفه ای ها مشخص میشه.

روش قبل یک روش اصولی و درست بود. اما روشی دومی که در ادامه به شما اموزش میدم، علاوه بر اینکه اصولی و درست هست، حرفه ای هم هست. با این روش اگر شما هزار فایل صوتی هم داشتید مجبور نیستید برای تک تک فایل های تنظیمات رو اعمال کنید. بلکه با یک تنظیمات تمامی فایل ها از اون تنظیم تبعیت می کنند.

تنظیمات صدا در پریمیر به صورت حرفه ای

اولین راهی که به ذهن همه میرسه اینه که تنظیمات رو کپی کنیم و با انتخاب کردن تمام فایل های صوتی و اعمال محتویات کپی شده، تمامی فایل هامون تنظیم کنیم. که این راه وجود داره ولی اگر این کار رو انجام بدیم باید تک تک فایل های صوتی رو بررسی کنیم تا به مشکلی بر نخورده باشند.

اول تمام افکت هایی که به فایل های صوتی دادید رو غیر فعال و حذف کنید. و بعد مراحل زیر رو انجام بدید.

راهی که من معرفی و پیشنهاد میکنم اینه که با کلیک بر روی ایتم Windows و انتخابAudio Track mixer  پنل مربوط به این گزینه رو باز کنیم.

با این کار خیلی راحت میتونیم با Solo و یا Mute کردن Sequence هامون به سرعت متوجه بشیم که درحال کار بر روی کدوم فایل صوتی هستیم. این جا میتونید افکت هایی که در بالا صحبت کردیم رو به فایل ها به صورت یکجا اعمال کنید و خروجی مد نظرتون رو به دست بیارید. در این روش اگر یکی از فایل های شما مشکل داشت و با تنظیمات همخوانی نداشت و خروجی مد نظر شما رو نداد، میتونید با جا به جایی تنها همان فایل صوتی به یک ترک بعد، تنظیمات جدیدی رو برای اون اعمال کنید.

با این روش تمامی فایل های صوتی موجود در یک ترک از تنظیمات یکسانی برخوردار هستند.

در نهایت تنظیمات فایل صوتی رو به خوبی انجام دادید و میبینید که خروجی صدای شما بعد از تنظیمات خیلی بهتر و رسا تر از قبل از اعمال تنظیمات است.

من در فایل ویدئویی این آموزش از کلیپ مربوط به برند کافه نون استفاده کردم که میتونید فایل کامل این ویدئو و همچنین خروجی نهایی این کار و آموزش رو در صفحه کاربری کافه نون در اینستاگرام ببینید.

در ادامه این اموزش رو هم به صورت ویدئو تهیه کردم تا به صورت تصویری هم بتونید این آموزشات رو ببیند و استفاده کنید.

اگر سوال براتون وجود داشت یا به مشکلی بر خوردید، به صورت دیدگاه مشکل خودتون رو قرار بدید تا پاسخ بدم بهتون.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. لطفا همه موارد الزامی را تکمیل نمایید.